تامین اجتماعی و بحرانی جدید

یکی از نمایندگان محترم مجلس اعلام فرموده اند، طرح جدید بازنشستگی پیش از موعد در مجلس مطرح است که بر اساس آن آقایان با ۲۵ سال سابقه و بانوان با ۲۰ سال سابقه کار بازنشسته می شوند.

به عنوان کارشناس متخصص تامین اجتماعی بایستی چند نکته در این مورد عرض شود در صندوق های بیمه گر اجتماعی مانند تامین اجتماعی دریافتی ها و پرداختی ها همانند دو کفه یک ترازو هستند که تعادل بین آنها باعث پایداری صندوق و در نتیجه عدم وجود  بحران و مخاطره در صندوق است.

در سال ۱۳۵۴ بر اساس محاسبات آکچوئری قانون تامین اجتماعی در ایران به تصویب رسیده و اجرا می‌شود در این قانون آمده است که با ۳۰ سال سابقه و ۵۰ سال سن برای بازنشستگی بایستی ۳۰ درصد حق بیمه پرداخت شود تا تعادل منابع و مصارف صندوق حفظ شود که در سالهای بعد و با تصویب قانون بیمه بیکاری و ۳ درصد افزایش این میزان حق بیمه با احتساب سهم دولت به ۳۳ درصد می رسد یعنی اگر بنا باشد سن و سابقه دچار تغییر شده و کم شود حتماً بایستی نرخ هم تغییر پیدا کرده و متناسب سازی شود.

البته نماینده محترم توضیح نداده اند که آیا در طرح جبران هزینه‌ها پیش‌بینی شده است یا خیر اما ایشان و سایر نمایندگان محترم بایستی بدانند که قطعاً هم می‌دانند:

 1. وضعیت نقدینگی سازمان طوری نیست که انبوهی از بیمه شدگان به صورت دفعتاً واحده به گروه دریافت کنندگان خدمات به پیوندند
 2. فردی که با ۲۵ سال سابقه برای مردان و با ۲۰ سال سابقه برای زنان بازنشسته می‌شود یعنی ۵ سال و ۱۰ سال کمتر حق بیمه پرداخت می‌کنند.
 3. اگر به جدول امید به زندگی توجه داشته باشیم فردی که ۵ سال و ۱۰ سال زودتر بازنشسته می‌شود یعنی ۵ سال و ۱۰ سال بیشتر حقوق دریافت می‌کند
 4. از آنجا که این طرح مختص کارکنان دولتی می با شد ضمن ایجاد تفاوت و افتراق بین بیمه ‌شدگان دولتی و بیمه ‌شدگان بخش خصوصی با توجه به هزینه‌های مطرح شده در این مطلب، بار سنگین هزینه‌ای برای دولت در بر خواهد داشت و در صورت مصمم بودن نمایندگان محترم علی رغم آگاهی به این موضوع که حذف شرط سنی و کاهش سابقه میتواندباعث کاهش شدید ضریب پشتیبانی(2) و نهایتاً عدم امکان ارائه خدمات به جامعه

چند ده میلیونی سازمان تامین اجتماعی شود بایستی منابع پایدار و نقد برای تامین مالی طرح ارائه شود تا در شورای نگهبان مخالف اصل ۷۵ قانون اساسی نشود که با توجه به وضعیت مالی دولت به نظر می‌رسد طرح یک طرح از پیش شکست خورده است.

نماینده محترم اعلام فرموده‌اند، این طرح باعث جذب جوانان به کار می شود.

بایستی به عنوان یک کارشناس عرض کنم حل مشکلات جامعه از جیب کارگران و کارفرمایان  روش درستی نیست ، تجربه نشان می‌دهد این گونه طرح‌ها و لوایح نه تنها باعث حل مشکل اجتماعی نشده‌اند بلکه فقط باعث کاهش ضریب پشتیبانی سازمان به زیر عدد 5 شده اند که متخصصین امر وقوف و آگاهی کامل دارند که معنا و مفهوم ضریب پشتیبانی زیر ۵ برای سازمانی مانند تامین اجتماعی یعنی چه.

نمونه بارز آن ماده ۱۰ قانون بازسازی و نوسازی صنایع که بار مالی بسیار زیادی به سازمان تامین اجتماعی و یا بهتر بگوییم به جیب کارگران و کارفرمایان تحمیل و باعث کاهش ضریب پشتیبانی آنهم  برای بازسازی و نوسازی صنایع تحمیل کرد که وظیفه ذاتی سازمان این نمی باشد.

و در پایان ، این طرح و طرح های مشابه راه حل مناسبی برای ایجاد اشتغال برای جوانان نیست ولی  برای ایجاد بحران در سازمان تامین اجتماعی طرح مناسبی هست.

پی نوشت:

 • آقای جلال محمودزاده نماینده محترم مردم مهاباد به نقل از خبرگزاری ایسنا 10/09/1399
 • ضریب پشتیبانی در سازمان تامین اجتماعی یعنی نسبت افرادی که به سازمان حق بیمه پرداخت می‌کنند نسبت به کسانی از سازمان حقوق دریافت می کنند. عدد 5 وکمتر از آن شروع بحران مالی برای سازمان خواهد بود و این در حالیست که هم اکنون ضریب پشتیبانی سازمان زیر عدد 5 می باشد.

4 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • مینا ولی شیخ زاهد
  6 مرداد 1400 9:03 ق.ظ

  بسیار توضیح کاملی بود. اینگونه طرح ها موجب هرج و مرج در جامعه هم می شود چون همه افراد حتی جوانان سواد بیمه ای ندارند و وقتی می گویید نه نمیشه زودتر باز نشسته بشن فکر میکنن شما به ضرر آنها صحبت می کنید یا به فکر منافع خودتان هستید و قشر کارگر را در نظر نمی گیرید در صورتی که اگر تخصصی به موضوع نگاه کنیم عدم پرداخت به موقع حقوق و مستمری ها بیشتر می تواند موجب نارضایتی همین قشر شود. بهتر است در رسانه ملی به جای تبلیغات پفک و نوشیدنی اندکی در جهت ارتقا سطح دانش بیمه ای مردم تلاش شود که در برگیرنده جامعه ای بزرگ میلیونی هست . توید موشن گراف جهت ارتقا سطح فرهنگ بیمه ای افراد باید در رسانه بیشتر شود.

  پاسخ
 • از خداوند برای شما و افرادی هم تراز شما و همفکر شما عمری طولانی آرزومندم،چراکه شما به دنبال آموزش که واژه ای گمشده در جامعه ما هست می باشید،خداوند عزتتان دهد.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره

در زرین دانش پاسخگوی شما هستیم