اقتصاد مقاومتی و سازمان تامین اجتماعی

 

منبع خبر: خبر گزاری جمهوری اسلامی - ایرنا  -

کد خبر: 82145518 (5439136) | تاریخ خبر: 1395/4/22 | ساعت: 10:15|

 

    لینک خبر: http://www.irna.ir/fa/News/82145518/


اقتصاد مقاومتی و سازمان تامین اجتماعی 

 

اقتصاد مقاومتی در حقیقت اقتصادی را ترسیم می کند که توانایی مقابله با تکانه های وارد شده بر اقتصاد را دارد. چنین اقتصادی باید قابلیت انعطاف در شرایط مختلف و توانایی عبور از بحران را داشته باشد. برای دستیابی به چنین اقتصادی لازم است نگاه بلندمدت به سیاست های اقتصادی وجود داشته باشد و زیرساخت های اقتصاد به گونه ای طراحی شود تا چارچوب کلی اقتصاد در برابر انواع ناملایمات تقویت شود.

 

اقتصاد مقاومتی و سازمان تامین اجتماعی

  • به عبارتی اقتصاد مقاومتی را می توان اقتصادی که در آن علاوه بر تعامل پویا با دنیای خارج و استفاده از امکانات تجارت آزاد، امنیت اقتصادی کشور حفظ شده و نوسانات محیط بین المللی اقتصادی و تهدید های آن، کمترین تأثیر سوء را در روند بلندمدت متغیرهای کلان اقتصاد داشته باشد، دانست، چنین اقتصادی مسلما باید از تمامی توانمندی های خود برای استفاده حداکثری از ظرفیت ها استفاده کند. در راستای اجرای سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی و بهبود فضای کسب وکار، سازمان تامین اجتماعی در جهت عملی کردن سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی اقداماتی انجام داده که می تواند گام های مهمی در رونق بخشیدن به بخش تولید، بازسازی و نوسازی فعالیت تولیدی، جذب نیروی کار جدید و استفاده بهینه از ظرفیت بالقوه بخش تولید باشد.

  • اصلاح فرایندها از طریق تعامل موثر با اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران در اجرای ماده 76 قانون برنامه پنجم توسعه با حضور نمایندگان سه قوه و صدور بخشنامه های مربوطه و ابلاغ آنها به واحدهای اجرایی، اصلاح مجموعه مقررات مربوط به تشخیص مشاغل سخت و زیان آور در اجرای ماده 76 قانون برنامه پنجم توسعه و جلوگیری از ایجاد بار مالی به کارفرمایان، کمک به بهبود جایگاه ایران در شاخص های کسب و کار بانک جهانی از طریق صدور گواهی مفاصاحساب یک روزه، بهبود فرایندها و ...، طرح وصول مطالبات کارفرمایان با استفاده از تسهیلات بانکی در قالب تعهد خرید دین و ایجاد بستر مناسبی برای کارفرمایان در جهت پرداخت مطالبات معوق با استفاده از سیستم خرید دین از بانک های عامل از جمله اقدامات سازمان تامین اجتماعی در بخش بیمه ای در راستای بهبود فضای کسب و کار بوده است.

  • بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب در راستای اجرایی کردن ماده 13 قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی کشور، رفع موانع تولید جهت کارگاههای کمتر از 100 نفر ، توسعه خدمات غیر حضوری با ارسال پیامک جهت اطلاع رسانی دعوتنامه های هیات و همچنین نتیجه جلسات هیات های تشخیص مطالبات به کارفرمایان مدیون، راه اندازی سامانه امکان مشاهده غیر حضوری مانده و ریز اقلام بدهی برای کارفرمایان، راه اندازی سامانه امکان مشاهده غیر حضوری ریز محاسبات حق بیمه ناشی از مغایرت لیست وبازرسی، ابلاغ الکترونیک صورتحساب کارفرمایان در راستای اطلاع رسانی به موقع به مدیونین و صرفه جوئی در وقت و تردد شهر، مساعدت با بخش صنعت و تولید در تقسیط دیون بیمه ای کارگاه های بحران زده، اجرای تبصره ماده 3 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور جهت ممنوع الخروج نکردن، کارفرما و توقیف ابزار و ماشین آلات تولید و مواد اولیه جهت حفظ منابع مالی و جبران خسارات و ضرر وارده به صندوق به لحاظ عدم بیمه پردازی بموقع از سوی کارفرمایان مدیون، تکمیل و توسعه سیستم های مکانیزه، اجرای کامل تکالیف مقرر در برنامه پنجم و بودجه های سالیانه علیرغم عدم پیش بینی بودجه مربوطه از سوی، دولت و تکلیف دولت به تخصیص منابع مالی از دیگر اقدامات سازمان تامین اجتماعی در بخش بیمه ای در راستای بهبود فضای کسب و کار در کشور بوده است.

  • همچنین این سازمان با تکمیل و توسعه سیستم های مکانیزه، طراحی سیستم پرونده الکترونیک پیمان از بدو تشکیل پرونده تا صدور مفاصا حساب، اجرای طرح سامانه صدورفیش حق بیمه رانندگان درون و برون شهری، اجرای سراسری طرح ابلاغ الکترونیکی احکام مطالباتی، راه اندازی فاز اول مکانیزاسیون فرایندهای بازرسی از دفاتر قانونی و ارسال مکانیزه در خواست حسابرسی از شعب به موسسه حسابرسی، راه اندازی و نصب سامانه هیئت های تجدید نظر با رویکرد افزایش امنیت سیستم و زمان بندی اتوماتیک بمنظور جلوگیری از اعمال سلیقه، امکان بیمه پردازی انفرادی رانندگان حمل و نقل بار و مسافر درون شهری، کاهش صدور زمان صورتحساب از 12 ماه به 6 ماه ، کاهش صف انتظار رسیدگی به بدهی ها توسط هیات های تشخیص مطالبات از 8 ماه به 1 ماه در جهت ارتقاء خدمات این سازمان گام برداشته است.

  • با توجه به ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری و همچنین نامگذاری سال جاری به عنوان «سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل» که ترسیم کننده برنامه های اجرایی کشور در سال جاری و تکمیل کننده سیاست ها و دیدگاه های رهبری در رابطه با اقتصاد و رویکردهای آن است، سازمان تامین اجتماعی امیدوار است با اتکا به مبانی و اهداف ترسیم شده و اصول و مبانی مرتبط با حوزه تامین اجتماعی نظیر اشتغال، امنیت شغلی، بهره وری نیروی انسانی، شاخص های عدالت اجتماعی، توزیع مناسب و عادلانه ثروت در زنجیره تولید، ارتقاء سطح خدمات تامین اجتماعی و معیشتی مردم، ، تعمیم و فراگیری نظام بیمه ای، ارتقاء کیفی سطح خدمات بیمه ای و ... اقدام به شناسایی ابعاد موضوع اقتصاد مقاومتی و ارائه راهکارهای اجرایی کند.

ادامه مطلب

فیلم توضیحات آقای محمدحسن زدا معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی در برنامه روی خط خبر شبکه خبر در خصوص بخشودگی جرائم کارفرمایان، افزایش حقوق بازنشستگان و پرداخت کمک هزینه ازدواج

همکاری با فعالان رسانه ای

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی:

آماده همکاری با فعالان رسانه‌ای برای بهره‌مندی مناسب از خدمات تأمین اجتماعی هستیم

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی بر آمادگی این سازمان برای برقراری ارتباط مناسب و همکاری با فعالین رسانه‌ای برای بهره‌مندی مناسب از خدمات تأمین اجتماعی تأکید کرد.

همکاری با فعالان رسانه ای

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، محمدحسن زدا در جلسه‌ای با اعضای انجمن صنفی مدیران رسانه‌ها اظهار داشت: سازمان تأمین اجتماعی برای برقراری ارتباط مناسب با انجمن صنفی مدیران رسانه‌ها آمادگی دارد و پیشنهاد ما این است که برای برگزاری کلاس‌های آموزشی و کارگروه‌های مشترک برنامه ریزی صورت گیرد و مسائل مورد علاقه دو طرف در این جلسات بررسی شود.

زدا با بیان اینکه سازمان تأمین اجتماعی در سراسر کشور ٦٥ هزار نفر نیروی انسانی در اختیار دارد، گفت: برای بهبود انجام امور و پرهیز از فعالیت سلیقه‌ای، استفاده حداکثری از فن آوری اطلاعات مورد توجه قرار گرفته است و در کنار آن فرهنگ سازی و برقراری ارتباط صحیح با شرکای اجتماعی مورد توجه است.

وی ادامه داد: ما یک سازمان اجتماعی هستیم و باید در قبال نیمی از جمعیت کشور که از خدمات این سازمان استفاده می‌کنند، پاسخگو باشیم.

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی گفت: برای برقراری ارتباط با جامعه و اطلاع رسانی خدمات سازمان فضای مجازی بیشترین استفاده را دارد و در این رابطه تمامی بخشنامه‌ها و فرمهای اداری در سایت سازمان قرار گرفته است.

زدا با بیان اینکه در ٩ ما گذشته ماهیانه به طور متوسط یک میلیون و ١٠٠ هزار لیست اینترنتی به سازمان ارسال شده است، اظهار داشت: در رابطه با بازرسی در سازمان تأمین اجتماعی در سال جاری شاهد تحولات جدی خواهیم بود و بازرسان سازمان از امکانات و تجهیزات نوین در بازرسی استفاده می‌کنند و به اطلاعات لازم دسترسی خواهند داشت.

وی با بیان اینکه سازمان تأمین اجتماعی همواره مصالح اجتماعی را سرلوحه کارهای خود قرار می‌دهد، گفت: در دوره فعلی مدیریت این سازمان توجه به برنامه محوری از نکات قابل توجه است و در سال گذشته برنامه راهبردی و برنامه عملیاتی سازمان تهیه و تدوین شد و سازمان تأمین اجتماعی به سازمانی دارای برنامه مشخص تبدیل شده است.

زدا با بیان اینکه سازمان تأمین اجتماعی به ٤٢ میلیون نفر از اقشار گوناگون جامعه خدمت رسانی می‌کند و یک میلیون و ٥٠٠ هزار کارفرما در سراسر کشور کارکنان خود را تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار داده‌اند، گفت: ما در سازمان تأمین اجتماعی کارفرمایان را شرکای اجتماعی خود می‌دانیم و باید برای برقراری ارتباط مناسب با این عزیزان تلاش بیشتری داشته باشیم.

وی افزود: سازمان تأمین اجتماعی ماهیانه ٤٢٠٠ میلیارد تومان بابت مستمری بازنشستگان پرداخت می‌کند و بودجه این سازمان در سال جاری بالغ بر ٧٣ هزار میلیارد تومان است که این بودجه در سازمان تأمین اجتماعی وصول و هزینه می‌شود.

امیرعباس تقی پور، مشاور مدیرعامل و مدیرکل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی نیز در این جلسه گفت: برای رفع مشکلات مربوط به بیمه خبرنگاران همکاری بسیار خوبی با معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داریم و تفاهم نامه سازمان تأمین اجتماعی و معاونت مطبوعاتی در حال نهایی شدن است و امیدواریم تا قبل از روز خبرنگار نهایی شود.

وی با تأکید براینکه سازمان تأمین اجتماعی برای ارائه خدمات به اصحاب رسانه آمادگی کامل دارد، افزود: سازمان تأمین اجتماعی دارای رویکرد فرهنگی و اجتماعی است و خدمت رسانی به فعالان حوزه فرهنگ مورد توجه قرار گرفته است.

اعضای انجمن صنفی مدیران رسانه‌ها نیز در این جلسه به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود در رابطه با سازمان تأمین اجتماعی و بیان مسائل و مشکلات خود پرداختند.

گفتنی است، قرار شد برای تقویت مناسبات فی‌مابین، جلسات منظمی برنامه ریزی و عملی شود.

 

ادامه مطلب