نشست خبری معاون فنی و درآمد - اسفند ماه 1393

 

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی:

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه بر اساس قانون بودجه سال 94 بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان از برنامه پنجم حذف شده است، گفت: بخشودگی جرائم بیمه‌ای در دستور کار تأمین اجتماعی نیست و در عوض تشویق کارفرمایان خوش حساب را دنبال می‌کنیم.

نشست خبری معاون فنی و درآمد - اسفند ماه 1393

 

 به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، محمدحسن زدا در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌ها اظهار داشت: برای تکریم کارفرمایان و برآورده کردن خواسته‌های آنان، صورت بدهی‌های بیمه‌ای را به صورت 6 ماهه تنظیم می‌کنیم تا کارفرمایان به موقع از بدهی خود مطلع شوند و مهلت کافی برای پرداخت داشته باشند.

وی همچنین دسترسی کارفرمایان به پرونده محاسباتی بیمه‌ای خود را از دیگر اقدامات انجام شده برای تعامل سازنده با شرکای اجتماعی دانست و افزود: کارفرمایان از طریق نشانی samt.tamin.ir می‌توانند به پرونده محاسباتی خود دسترسی یابند و از منشأ بدهی خود مطلع شوند.
زدا با بیان اینکه یک میلیون و 200 هزار کارفرما در کشور حدود 5 هزار میلیارد تومان بدهی بیمه‌ای دارند، گفت: با آسیب شناسی صورت گرفته در رابطه با بدهی‌های بیمه‌ای مشخص شد که به دلیل فاصله یک ساله دوره محاسبات و همچنین عدم اطلاع دقیق کارفرمایان درباره منشأ بدهی خود؛ در مواردی شاهد عدم تمایل به پرداخت بدهی ‌های بیمه‌ای هستیم که با تصمیمات اتخاذ شده امیدواریم شاهد کاهش مطالبات تأمین اجتماعی از کارفرمایان باشیم.

وی با اشاره به چند مرحله اجرای قانون بخشودگی جرائم بیمه‌ای در سالهای گذشته گفت: از 3 ماه پیش این ایده در سازمان تأمین اجتماعی مطرح شد که بخشودگی جرائم نوعی تشویق برای کارفرمایان بدحساب است درحالی که باید برای تشویق کارفرمایان خوش حساب برنا‌مه‌ریزی کنیم و در این رابطه آئین نامه‌ای در حال تهیه است و در سال آینده برای تشویق کارفرمایان خوش حساب اقدام می‌کنیم.
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی کوتاه‌تر شدن زمان رسیدگی به اعتراض کارفرمایان به بدهی‌های بیمه‌ای را از دیگر اقدامات این سازمان برشمرد و اظهار داشت: مدت زمان رسیدگی به اعتراضات در هیأت‌ها رسیدگی از 8 ماه به 3 ماه رسیده است و در سال آینده نیز به یک ماه کاهش می‌یابد. علاوه بر این در سال جاری در 14 استان کشور نیز هیأت‌های تجدیدنظر و تشخیص مطالبات شروع به کار کردند تا فرایند رسیدگی به پرونده‌ها با سرعت بیشتری انجام شود.

 

 

  زدا سال 94 را سال سیستم‌های متمرکز بیمه‌ای در سازمان تأمین   اجتماعی دانست و گفت: در سال آینده تمامی پرداخت‌های سازمان   تأمین اجتماعی در حوزه مستمری‌ها و بیمه بیکاری به صورت        متمرکز انجام می‌شود.

  وی با بیان اینکه سال 93 سالی درخشان در حوزه بیمه‌گری  سازمان تأمین اجتماعی بوده و اتفاقات مهمی در این سال رخ داده  است، اظهار امیدواری کرد که جامعه کارگری، کارفرمایی و  بازنشستگان از خدمات سازمان تأمین اجتماعی بهره مناسب را برده  باشند.
زدا ادامه داد: سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه بیمه‌گری و هم چنین تهیه برنامه استراتژیک و راهبردی سازمان تامین اجتماعی در حال تدوین است واین سازمان در تهیه برنامه ششم توسعه نقش فعال و موثری دارد که در 60 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.
وی افزود: بیمه رانندگان، کارگران ساختمانی، حرف و مشاغل آزاد و بیمه‌های اختیاری به صورت غیر حضوری و مکانیزه انجام می‌شود که این اقدام موجب شده است که 3 میلیون و 500 هزار بار مراجعه به شعب سازمان تأمین اجتماعی کاهش یابد.
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی تسهیل انتقال سوابق بیمه‌ای ایثارگران را از دیگر اقدامات این سازمان در سال 93 برشمرد و اظهار داشت: بر اساس ماده 45 قانون برنامه پنجم توسعه که مرتبط با سوابق ایثارگران است؛ ایثارگرانی که مجبور به انتقال دستگاه‌ شده‌اند تا 15 سال هزینه‌های این انتقال را دولت تقبل می‌کند.
زدا افزود: در سال 93 مشکلات نی‌برهای شرکت های کارون و هفت‌تپه حل شد و گروه اول نیز بازنشسته شدند و دیگر شاهد تجمع این افراد نیستیم و مشکلات کارگران نساجی مازندران نیز در حال پیگیری و حل شدن است.

وی درباره مشاغل سخت و زیان‌آور اظهار داشت: افرادی که در مشاغل سخت و زیان‌آور مشغول به کار بودند با این مشکل مواجه بودند که اگر فردی بیشتر از 10 روز غیبت غیرموجه داشت دیگر نمی‌توانست با 20 سال سابقه متوالی بازنشسته شود که سازمان تأمین اجتماعی در سال جاری این 10 روز را به یکسال افزایش داد تا گروه زیادی بتوانند از این آیین‌نامه استفاده کنند.

زدا گفت: در گذشته برای تأمین اعتبار تعویض و یا صدور شناسنامه باید به شعبه ای مراجعه می‌شد که دفترچه صادر شده است ولی با ایجاد شعبه ملی هم اکنون بیمه‌شدگان برای این اقدامات می‌توانند به تمامی شعب تأمین اجتماعی مراجعه کنند.
وی اظهار داشت: در سال جاری بر اساس سیاست‌های جدید جمعیتی مشکل بیمه شدن فرزند سوم به بعد حل شد و برای بیمه فرزندان سوم به بعد هزینه‌ای دریافت نمی‌شود.
زدا گفت: هزینه اروتز و پروتز بیمه‌شدگان نیز در سال 93 دو بار بازبینی و اصلاح شده و در بعضی از اقلام آن 300 درصد افزایش داشته است.
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی گفت: مصوبه‌ای در خصوص ماده 10 نوسازی وجود دارد که بر اساس آن کارفرمایان می‌توانند به صورت اختیاری سهم خود و دولت را پرداخت کنند تا بدون شرط سنی و با 25 سال سابقه بتوانند کارگران خود را بازنشست کنند.
زدا خبر داد: بر اساس ماده 57 آئین نامه قانون حمایت از خانواده مقرر شده بود، خانم‌هایی که مستمری همسرشان را دریافت می‌کنند در صورت ازدواج مجدد بتوانند این مستمری را دریافت کنند که از 7 اردیبهشت سال 92 خانم‌هایی که مستمری‌شان به دلیل ازدواج مجدد قطع شده بود مستمری آنها واریز می‌شود.
وی از آمادگی سازمان تأمین اجتماعی برای افزایش حقوق بازنشستگان در سال آینده خبر داد و گفت: در صورتی که مراجع قانونی میزان افزایش حقوق بازنشستگان را مشخص کنند، این افزایش از فروردین ماه در مورد بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی اعمال می‌شود.

 

ادامه مطلب

پوشش تأمین اجتماعی نخبگان و استعدادهای برتر کشور

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد:

پوشش بیمه تأمین اجتماعی نخبگان و استعداد های برتر کشور

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی گفت: نخبگان و استعداد های برتر کشور با انعقاد توافقنامه بین سازمان تأمین اجتماعی وبنیاد ملی نخبگان در چارچوب قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد تحت پوشش بیمه سازمان تأمین اجتماعی در می آیند.

 

 به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، محمد حسن زدا با بیان این مطلب، افزود: آن گروه از نخبگان و استعدادهای برتر که مشمول طرح های حمایتی بنیاد ملی نخبگان قرار داشته و به عنوان پژوهشگر (بدون احراز رابطه مزد بگیری)شاغل محسوب شده و از سوی واحد های تابعه بنیاد ملی نخبگان در استان معرفی و تحت پوشش مقررات حمایتی خاص قرار نداشته باشند، مشمول این موافقتنامه قرار می گیرند.

وی اظهار داشت: متقاضیان پس از معرفی از سوی بنیاد ملی نخبگان باید شخصا" حسب ضوابط مقرر در قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد نسبت به ارایه درخواست و انعقاد قرار داد بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد اقدام کنند.
وی گفت: با پیشنهاد بنیاد ملی نخبگان، در مرکز هر استان یک شعبه تأمین اجتماعی به عنوان شعبه عامل معرفی می شود تا به صورت متمرکز امور مربوط به بیمه نخبگان و استعدادهای برتر در واحد اجرائی ذیربط انجام و مورد پیگیری قرار گیرد.
زدا افزود: حق بیمه هر یک از مشمولین بیمه نخبگان و استعدادهای برتر به طور جداگانه محاسبه وبه صورت تجمیعی در قالب لیست منضم به یک برگ پرداخت صادر و طی یک نامه به نماینده آن بنیاد در استان تحویل می شود تا نسبت به واریز حق بیمه به حساب سازمان اقدام نماید.
وی گفت: مشمولین این موافقتنامه حسب مورد با توجه به درخواست، میزان سابقه پرداخت حق بیمه قبلی و نتیجه معاینات پزشکی بدو قرارداد، از حمایت های موضوع ماده 3 قانون تأمین اجتماعی شامل ازکارافتادگی، بازنشستگی و فوت  بهره مند خواهند شد.
وی اظهار داشت: چنانچه هر یک از معرفی شدگان با توجه به اعلام بنیاد ملی نخبگان از شمول طرح های حمایتی این بنیاد خارج شوند، در صورت عدم انقطاع در پرداخت حق بیمه می توانند پس از پایان دوره پیش پرداخت حق بیمه، شخصا" بیمه خود را طبق مقررات مربوطه ادامه دهند.
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه بر اساس حداقل دستمزد مصوب شورایعالی کار در هر سال تعیین می شود.
وی گفت: نخبگان و استعدادهای برتر در صورتیکه به هر نحو مشمول قانون تأمین اجتماعی و یا سایر نظام های بیمه و بازنشستگی قرار داشته باشند از شمول این توافقنامه خارج خواهند بود.

ادامه مطلب