جای سازمان تأمین‌اجتماعی در نهادهای تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز خالی است

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: سازمان تأمین‌اجتماعی در اقتصاد، بورس و گردش مالی بسیار اثرگذار است و جای این سازمان بزرگ در نهادهای تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز و مراکز قدرت خالی است.

جای سازمان تأمین‌اجتماعی در نهادهای تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز خالی است

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، محمد حسن زدا در همایش بزرگداشت هفته تأمین‌اجتماعی که همزمان با هفتمین روز از هفته تأمین‌اجتماعی که با عنوان «تأمین‌اجتماعی، رسانه و پاسخگویی» نامگذاری شده است، برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: تأمین‌اجتماعی بزرگترین سازمان بیمه‌گر در خاورمیانه است که بیش از نیمی از جمعیت کشور را تحت‌پوشش دارد و سازمانی با این وسعت خودگردان بوده است و از محل درآمدهای خود این جمعیت بزرگ را مدیریت می کند.

وی اظهار داشت: سازمان تأمین‌اجتماعی 100هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد و با توجه به درآمد و هزینه‌هایش گل سرسبد سازمان‌های موجود در کشور است.

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین‌اجتماعی تصریح کرد: با حضور مدیریت جدید از حاشیه دور شده و به امور بیمه گری پرداختیم.

وی گفت: سازمان تأمین‌اجتماعی با حجم بزرگ کار و گردش مالی در شورای اقتصادی کشور، شورای امنیت ملی عضویت ندارد و این درصورتی است که این سازمان می‌تواند نقشی مهم در حل مشکلات و بحران‌ها و بحث‌های امنیتی داشته باشد.

زدا افزود: وجود تورم، بیکاری، پروژه‌های عمرانی تعطیل و نیمه تعطیل، تحریم های ظالمانه و تمام مؤلفه‌های موجود در کشور بر علیه این سازمان است، اما در این شرایط کارکنان این سازمان توانستند 580میلیارد تومان در یک روز و 2هزار و 750 میلیارد تومان در یک ماه وصولی داشته باشند.

وی اظهار داشت: شرف و غیرت کارکنان تأمین‌اجتماعی  در سراسر کشور باعث شده مؤلفه‌های منطقی و ریاضی منفی درمورد سازمان به هم بخورد و کارکنان این سازمان با عرق به نظام و رهبری و با مدیریت جهادی توانستند میزان وصولی‌ها را افزایش دهند.

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: درمان بیماران، پرداخت مستمری به فرزندان یتیم و پرداخت مقرری بیمه بیکاری به افراد بی کار برای کارکنان این سازمان مقدس است و اجر خود را از خداوند با این خدمات دریافت می کنند.

 

ادامه مطلب

مصاحبه با خبرگزاری مهر

محمد حسن زدا

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی ضمن تشریح آخرین جزییات بیمه کارگران ساختمانی، از پرداخت اقساطی بیمه این افراد خبر داد و گفت: در حال حاضر 1.2 میلیون کارگر ساختمانی در کشور دارای کارت مهارت هستند که در صورت تامین اعتبارات لازم در 6 ماهه دوم سال جاری 200 هزار کارگر ساختمانی جدید تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

محمد حسین زدا در گفتگو با خبرنگار مهر به آخرین وضعیت لایحه جدید بیمه کارگران ساختمانی در مجلس اشاره کرد و افزود: این لایحه در حال حاضر در مجلس در حال بررسی است و به زودی در کمیسیون مربوطه مورد تصویب نهایی قرار می گیرد.

وی گفت: هفته پیش قرار شد تصمیم گیری نهایی در مورد لایحه جدید کارگران ساختمانی انجام شود اما به دلیل بروز ایراداتی در آن به کارگروه تخصصی ارجاع داده شد تا با رفع ایرادات و بررسی های لازم به کمیسیون برای تصویب نهایی بازگردانده شود.

وی با اشاره به اینکه در صورت تصویب این لایحه بیمه کارگران ساختمانی تقسیط می شود تاکید کرد: البته ما جلوتر از مصوبه مجلس این کار را آغاز کرده و در حال حاضر بخشنامه را به واحدهای مربوطه ارسال کرده ایم تا چنانچه متقاضی استفاده از این بیمه وجود داشته باشد بتواند حق بیمه خود را به صورت اقساطی پرداخت کند.

معافیت 80 درصدی کارگران ساختمانی مناطق محروم از پرداخت بیمه

وی در مورد بیمه کارگران ساختمانی در مناطق محروم و روستایی نیز گفت: در گذشته این افراد 50 درصد حق بیمه خود را پرداخت می کردند اما هیأت عمومی دیوان مصوبه موجود را باطل کرد به طوری که باید این افراد صد در صد حق بیمه را پرداخت کنند اما ما تلاش می کنیم مناطق محروم روستایی سیل زده و زلزله زده را حتی تا 80 درصد معاف نماییم چون این افراد شرایطشان به گونه ای است که بتوانند تمامی حق بیمه خود را پرداخت کنند.

به گفته زدا پس از اینکه کمیسیون نظر نهایی خود را در مورد این لایحه اعلام کند برای تصمیم نهایی به صحن علنی مجلس ارسال می شود.

وی با اشاره به اینکه برداشتن سقف پوشش 800 هزار نفر در لایحه جدید کارگران ساختمانی از دیگر مزیت های آن است تاکید کرد: در حال حاضر 800 هزار نفر موظفی خود را تحت پوشش قرار داده ایم و چنانچه منابع مالی ما تامین شود تا 200 هزار نفر دیگر را نیز تحت پوشش می دهیم که البته بستگی به عملکرد شهرداری ها برای صدور پروانه ساختمانی دارد.

پوشش بیمه ای 200 هزار کارگر ساختمانی جدید در نیمه دوم سال

وی اظهار داشت: قطعا افرادی که برای صدور پروانه ساختمانی مراجعه می کنند باید به سازمان ما معرفی شوند در این صورت می توانیم با داشتن درآمد کافی برای تحت پوشش شدن 200 هزار نفر جدید اقدام کنیم.

وی از تشکیل کارگروهی برای بیمه کارگران ساختمانی خبر داد و گفت: در این کارگروه نماینده انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرداران وزارت کشور انبوه سازان و همچنین تامین اجتماعی حضور دارد و این افراد به طور مرتب جلسه تشکیل داده و بیمه کارگران ساختمانی را رصد کرده به گونه ای که بیمه این افراد به بهترین شکل انجام شود.

وی گفت: آخرین اقدام ما این بود که برای بیمه کارگران ساختمانی به تمام واحدها اعلام کردیم به محض اینکه فردی از پوشش این بیمه خارج شد بلافاصله با کمک انجمن صنفی یک نفر دیگر را جایگزین کند و در هر شرایط سقف پوشش 800 هزار نفری را حفظ کرده باشد.

عدم همکاری شهرداران برخی استانها در پرداخت منابع حاصل از پروانه ساخت

وی گفت: در 6 ماهه اول درآمدهای خود را بررسی و چنانچه ببینیم منابع درآمدیمان اجازه می دهد افراد جدیدی تحت پوشش قرار گیرد در این صورت در 6ماهه دوم 200 هزار نفر دیگر را پوشش خواهیم داد.

وی در پاسخ به اینکه آیا در حال حاضر منابع حاصل از پروانه ساخت شهرداری برای کارگران ساختمانی استفاده می شود یا خیر گفت: در حال حاضر از این منابع استفاده می شود اما بستگی به تعداد پروانه هایی که صادر می شود دارد و در حال حاضر آمارهای موجود نشان می دهد که همکاری خوبی از سوی شهرداری برخی از استان ها انجام نمی شود و ما در حال بررسی این موضوع هستیم و به طور قاطع به این نتیجه رسیده ایم که برخی از استان ها افرادی که برای پروانه ساخت مراجعه می کنند را به ما معرفی نمی کنند و براساس مکاتباتی که با آنها انجام شده تبعات قانونی و قضایی این کوتاهی را به مسئولان محلی آن استان اعلام کرده که امیدواریم همکاری های لازم انجام شود.

1.2 میلیون کارگر ساختمانی دارای کارت مهارت

وی در مورد تعداد کارگرانی که کارت مهارت دارند نیز تاکید کرد: سازمان فنی و حرفه ای آمارهای متفاوتی ارائه می دهد اما در مجموع در حال حاضر یک میلیون و 200 هزار کارت مهارت برای کارگران ساختمانی صادر کردند اما همه می دانیم که بسیاری از افرادی که کارت مهارت دارند قطعا کارگر ساختمانی نیستند.

زدا از تشکیل تیمهای بازرسی برای فعالیت کارگران ساختمانی که کارت مهارت دارند و تحت پوشش بیمه قرار گرفتند خبر داد و افزود: در حال حاضر تیمهای بازرسی را در واحدهایمان تشکیل داده و با کمک انجمن صنفی کارگران ساختمانی آنها را رصد کرده و چنانچه متوجه شویم افرادی که از این مزیت استفاده می کنند کارگر ساختمانی نیستند بلافاصله با فردی که شاغل و کارگر ساختمانی است جابه جا می کنیم.

وی گفت: کارگران متخلف جریمه نمی شوند اما از آنها درخواست می کنیم که افرادی که واقعا کارگر ساختمانی هستند تحت پوشش بیمه قرار گیرند تا حق و حقوق بقیه ضایع نشود.

ادامه مطلب

ارائه خدمات غیرحضوری و برون‌سپاری

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین‌اجتماعی کم کردن فشار کاری واحدهای اجرایی این سازمان را مورد تأکید قرار داد و گفت: برای تحقق این هدف ارائه خدمات غیرحضوری و برون‌سپاری با جدیت پیگیری می‌شود.

ارائه خدمات غیرحضوری و برون‌سپاری با جدیت پیگیری می‌شودبه گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، محمدحسن زدا همزمان با هفته تأمین‌اجتماعی در جمع کارکنان این سازمان، گفت: باید با استفاده حداکثری از فن‌آوری به دنبال کم کردن مراجعه به شعب باشیم و این کار رضایتمندی بیشتر بیمه‌شدگان را به دنبال دارد.
وی با اشاره به دریافت اینترنتی لیست حق‌بیمه تأمین‌اجتماعی، گفت: در آینده نزدیک ابلاغ‌های سازمان نیز به صورت الکترونیک انجام می‌شود و باتوجه به پایلوت پرونده الکترونیک بیمه‌شدگان در شعب 6 و 27 تهران از ماه‌های آینده امکان اجرای این برنامه نیز فراهم می‌شود.
وی ارائه خدمات غیرحضوری به بیمه‌شدگان اختیاری و مشاغل آزاد را از دیگر برنامه‌های سازمان تأمین‌اجتماعی برشمرد.
زدا برون‌سپاری خدمات تأمین‌اجتماعی را از دیگر برنامه‌های این سازمان عنوان کرد و گفت: در این رابطه تعداد کارگزاری‌های تأمین‌اجتماعی به 270 مرکز می‌رسد که با این کار شاهد کاهش محسوس مراجعات به شعب خواهیم بود.
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین‌اجتماعی از نهایی شدن طرح ماتریس همپوشانی خبر داد و گفت: با اجرایی شدن این طرح وضعیت بیمه‌ای تک‌تک ایرانیان مشخص می‌شود و شاهد بهبود فرآیند خدمت‌رسانی بیمه‌ای به مردم خواهیم بود.

 

ادامه مطلب

نحوه تعیین نرخ حق بیمه

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین‌اجتماعی با اشاره به علم اکچوآری، گفت: علم اکچوآری علم محاسبه حق‌بیمه در دنیاست و تمامی بیمه‌گران نرخ حق‌بیمه را بر این اساس تعیین می‌کنند.

علم محاسبات بیمه‌ای نرخ حق‌بیمه را تعیین می‌کندبه گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، محمدحسن زدا در دیدار اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای‌اسلامی با اعلام این مطلب، افزود: پارامترهای جمعیتی، مالی و شاخص‌ها در تعیین نرخ حق‌بیمه مؤثر است.
وی از شاخص‌های جمعیتی، توزیع سنی بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران، جمعیت شاغل، جمعیت کل کشور، نرخ مشارکت جامعه از نظر سن و جنس، مرگ و میر، ازکارافتادگی، بازنشستگی، خروج از سیستم بیمه، خروج از مستمری‌بگیران و توزیع سابقه بیمه‌شدگان را اعلام کرد.
زدا درخصوص پارامترهای مالی گفت: توزیع دستمزدی بیمه‌شدگان، توزیع مستمری، میزان کمک‌های جانبی، منابع سازمان برحسب نوع درآمد و مصارف سازمان برحسب نوع هزینه از پارامترهای مؤثر مالی بر نرخ حق‌بیمه است.
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین‌اجتماعی افزود: نرخ تورم، نرخ رشد دستمزد، چگالی اجتماع، نرخ وصول، نرخ بیکاری و نرخ سود سرمایه‌گذاری از شاخص‌های مؤثر بر نرخ حق‌بیمه است.
وی تصریح کرد: در کشور ایران نرخ حق‌بیمه 30 درصد است، درحالی که در کشورهای فرانسه، سوئد و آلمان 42 درصد و یا در لهستان و چین 40 درصد و در آرژانتین، بلژیک و اسپانیا حدود 37 درصد است.
زدا با اشاره به سنجش وضعیت صندوق‌های بیمه‌گر با ضریب پشتیبانی، گفت: ضریب پشتیبانی نسبت کسانی که حق‌بیمه می‌پردازند، درمقابل نسبت کسانی که از صندوق مستمری دریافت می‌کنند، به دست می‌آید. اگر این ضریب به عدد 5 نزدیک شود، وضعیت صندوق بحرانی توصیف می‌شود و درحال‌حاضر این ضریب در سازمان تأمین‌اجتماعی 5/6 است و به عبارتی ما به مرز خطر نزدیک می‌شویم.
وی به قیمت تمام شده محصولات به عنوان عامل مؤثر در حق‌بیمه اشاره کرد و افزود: براساس تحقیقات، 2 درصد از قیمت تمام شده محصولات شامل حق‌بیمه می‌شود و سازمان تأمین‌اجتماعی مانع تولید و پیشرفت اقتصادی نیست و عوامل دیگری مانند نرخ مبادله و نرخ دلالی حدود 20 درصد در قیمت تمام شده تولید دخالت دارند.

 

ادامه مطلب